niedziela, 2 lutego 2014

Adwokat

Adwokat, ajerkoniak, likier jajeczny... Jakkolwiek byśmy go nie nazwali, najlepiej jak pochodzi z domowej produkcji. Zamiast uczyć się do sesji to stworzyłam sobie w domu rozlewnie likieru jajecznego. Warto mieć ten alkohol w domu, bo nadaje się nie tylko jako słodki, rozgrewający napój na wieczór, ale można go użyć  jako polewy do lodów, dodatek do ciasta czy likier do kawy. Nie tak łatwo jest uzyskać adwokat o doskonałej konsystencji. Można by się rozpisywać rozlegle na ten temat: mleko słodzone czy niesłodzone, wódka czy spirytus itd. Przepisów jest wiele, ja podaje taki na podstawie jakiego sama doszłam do odpowiedniej konsystencji. Mój likier nie jest ani zbyt rzadki ani zbyt gęsty, że trzeba go dosłownie wyjmować z butelki co niektórym się często zdarza. 



SKŁADNIKI:
  • 6 dużych żółtek z jajek
  • 2 szklanki cukru pudru
  • 2 torebki cukru waniliowego
  • 411 g mleka zagęszczonego niesłodzonego *
  • 125 ml spirytusu **
  • 4 łyżki ciemnego kakao (opcjanalnie jeśli chcemy drugą butelkę zrobić o smaku czekoladowym) 

Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka wrzucamy do wysokiego naczynia wraz z dwiema szklankami cukru pudru i cukrem waniliowym. Ucieramy na najwyższych obrotach około 15-20 minut aż masa zbieleje. Żółtka muszą się dokładnie połączyć z cukrem i stworzyć puszystą masę. Zmniejszyć obroty i małymi strumieniami najpierw wlewać mleko zagęszczone niesłodzone, a potem spirytus. Rozlewamy do butelek.
Jeśl ktoś chce zrobić dodatkowo likier kakaowy to należy pół porcji przelać do butelki, a do drugiej porcji wsypać kakao, zmiksować i również przelać do butelki. Z tej porcji wychodzi około 750 ml likieru. Właściwie jest gotowy od razu po zrobieniu, ale najlepiej smakuje po kilku dniach jak wszystko się przegryzie. 






* Taką dokładnie pojemność ma mleko zagęszczone, niesłodzone w puszcze Gostyń. Można również kupić mleko zagęszczone niesłodzone w kartoniku, tej samej firmy, które ma pojemność 500 g i miarką odmierzyć 400 g.
**Jeśli ktoś nie przepada za mocnymi alkoholami to należy zmniejszyć ilość spirytusu do 100 ml. Nie polecam jednak aby zastępować go wódką ze względu na to, że adwokat będzie bardzo rzadki.

2 komentarze:

  1. W jakiej temperaturze powinien być przechowywany?

    OdpowiedzUsuń
  2. Najlepiej w temperaturze pokojowej na przykład w barku w zaciemnionym miejscu. Trzymany w lodówce może bardzo mocno zgęstnieć. :)

    OdpowiedzUsuń